Biztonság a raktárban a hatékony anyagáramlás jegyében
A teljes kép egybenA raktárban és a gyártási környezetben az intralogisztika legalapvetőbb követelménye a biztonság. Az árumozgatás területén napjainkban egyre nagyobb teljesítményre van szükség, így elengedhetetlen mind a járművezetők és a dolgozók, mind pedig a szállított áruk, a polcok és az egyéb eszközök folyamatos és megbízható védelme. Az anyagmozgató gépeknek tehát egyre gyorsabban, rugalmasabban és hatékonyabban kell működniük, hogy a növekvő igényeknek meg tudjanak felelni. Ezek a kihívások pedig növelik a balesetek kockázatát.
Fókuszban a munkabiztonság
Az Európai Unió statisztikai hivatalának kutatása jól mutatja, mennyire égető a munkabiztonság kérdése: Az EU-n belül bekövetkezett munkahelyi balesetek elemzése rávilágít arra, hogy a jelentősebb üzemi balesetek közel 18%-a a szállítás és a raktározás területén történik – ez meghaladja a gyártásban mért 14% körüli értéket (Eurostat, 2017). Egy Németországból származó példaértékű tanulmány a raktárak biztonságát veszi közelebbről szemügyre (DGUV 2021): E tanulmány szerint a német raktárakban munkanaponként átlagosan több mint 133 baleset történik a targoncák kezelése közben, ebből 60 baleset emelővillás targoncák és 13 baleset raklapmozgató kézikocsik kezelése közben következik be.
A „kis” balesetek is számítanak
A személyi sérüléssel járó üzemi balesetek mellett azokat is figyelembe kell venni, amelyek anyagi kárt okoznak a résztvevő járműben, a szállított árukban, illetve az infrastruktúrában. A legfőbb cél természetesen mindig az emberi élet védelme, a gyakorlatban azonban gyakran keletkeznek kisebb anyagi károk, amelyek javítási költségekkel járnak és felborítják az üzemi folyamatok működését. Egy átfogó biztonsági koncepció keretében tehát arról is gondoskodni kell, hogy ezek a pénzügyi terhek csökkenjenek, a termelékenység pedig nőjön. Nem utolsósorban pedig növelni kell a vezető biztonságérzetét – például támogatórendszerrel lehet segíteni a munkáját. Így jobban képes az árumozgatásra koncentrálni, és hatékonyabban tud dolgozni.
A cél: 100%-os balesetmentesség
A Linde Material Handlingnek világos célja van: A balesetek 100 százalékos elkerülése az intralogisztikai láncon belül. Ezért a „Vision Zero” biztonságfilozófia célja az üzemen belüli forgalom biztonságának növelése, és a targoncabalesetek, valamint az egyéb árukezelési folyamatok közben előforduló incidensek megakadályozása. Ennek alapján a Linde az anyagmozgató gépekhez műszaki innovációkat és intelligens támogatórendszereket, átfogó oktatási programokat és tanácsadási szolgáltatásokat fejleszt. Ennek megfelelően jönnek létre olyan teljes körű megoldások, amelyek segítik a vállalatokat a modern és biztonságos intralogisztika megvalósítása során felmerülő sokrétű kihívásokkal szemben.
Mindenre kiterjedő biztonság
A raktári és gyártási területek biztonságossága nem csak a járművek műszaki felszereltségének kérdése – az árufolyamokból, az üzemen belüli folyamatokból és a dolgozók képesítéseiből összeálló rendszer egészét kell figyelembe venni. A biztonság szempontjából releváns összes tényező dokumentálása és optimalizálása érdekében a Linde strukturált tanácsadási szolgáltatást, digitális flottakezelést és széles körű oktatási programot kínál.
Linde Safety Scan
A Linde Safety Scan segítségével a felhasználók tartósan tudják csökkenteni az üzemen belüli forgalommal összefüggő biztonsági kockázatokat. A szisztematikus elemzés világosan meghatározott folyamatot követ: a Linde biztonsági tanácsadói az egyedi követelmények alapján, a felhasználóval közösen kitűzik a célokat, beazonosítják a veszélyes pontokat és ezek alapján összeállítják a speciális, helyzetre szabott intézkedéseket és cselekvési ajánlásokat. A tanácsadók ezenfelül támogatást nyújtanak a megvalósításhoz és dokumentálják az előrelépéseket.
További információkDigitális flottakezelés
A connect: digitális flottakezelési megoldás számos, a járművezető biztonságát és ezáltal a raktári biztonságot is növelő szolgáltatást nyújt. A személyre szabott hozzáférés-ellenőrzés révén az üzemeltető a targoncákat egyedileg hozzáigazíthatja a járművezetőhöz. A képesítéstől és felhasználási céltól függően korlátozhatja például a legnagyobb sebességet. Ugyanakkor egy alkalmazással a járművezető is ellenőrizheti járműve állapotát a munkakezdés előtt. A connect: ezen felül további szolgáltatásokat is nyújt, mint például az elektronikus kárfelügyelet, a hibakódok automatizált átvitele vagy a használati adatok elemzése.
További információkOktatási és képzési program
A képzett járművezetők a különféle balesetek elkerülésének legfontosabb tényezői. A Linde átfogó oktatási és képzési programot kínál valamennyi járműtípus kezdő és haladó járművezetője számára. A legfontosabbak azok a szemináriumok, amelyeken a szakemberek (például vezetésoktatók és biztonsági megbízottak) gyakorlati és elméleti képzésen és továbbképzésen vesznek részt. Ezáltal a Linde támogatja ügyfeleit raktáraik biztonságának folyamatos fejlesztésében és a targoncabalesetek megelőzésében.
További információkBiztonság mint szériatartozék
A Linde emelővillás targoncái és raktártechnikai gépei már számos, az aktív és passzív raktári biztonságot növelő – és ezáltal a targoncabalesetek elkerülését segítő – gyárilag beépített felszereléssel rendelkeznek. Ez már a szállítóeszköz kontúrjával elkezdődik: a targoncavezetői- vagy kezelői munkaterületeket úgy alakították ki, hogy a vezető teljes teste mindig a szállítóeszköz kontúrján belül maradjon, és a vezető egyidejűleg szemmel tarthassa a környezetét. A Linde minden járműve esetében nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a kezelő kilátása a lehető legszabadabb legyen.
A vezető teljes menetsebességnél is rábízhatja magát a Linde szériatartozékként beépített biztonsági felszereléseire. Sok Linde targoncánál több egymástól független fékrendszer lép működésbe. A szériatartozékok között találhatók például az automatikus rögzítőfékek, amelyek rámpákon vagy teherautó rakodása közben megakadályozzák a targonca véletlen elgurulását. A Linde Curve Assist rendszere ezenfelül automatikusan módosítja a sebességet a kanyarokban.
Megbízható rakománykezelés
A Linde emelővillás targoncáinak egyik alapvető teljesítményjellemzője a nehéz rakományok biztos kezelése. Ezért van például az elektromos és belsőégésű motoros targoncák billentőhengere hátul a stabil tető- és keretszerkezethez erősítve. A nagyobb emelési hossz révén az oszlop stabilabb, és kisebb kilengést okoz rakományok nagy magasságokba emelésekor. Ez lehetővé teszi a vezető számára, hogy finomabban, gyorsabban és legfőképpen biztonságosabban dolgozzon. A konstrukció emellett keskenyebb oszlopprofilt eredményez, ami jobb kilátást tesz lehetővé.
Fáradságmentes munkavégzés
Az ergonomikus munkakörülmények kialakítása a fáradtságmentes és ezáltal biztonságos munkavégzés legalapvetőbb feltétele. A Linde nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a lehető legnagyobb mértékben védje a dolgozókat a megterhelő rezgésektől és rázkódásoktól. A szétválasztott hajtó- és kormánytengely, valamint az elválasztott vezetői munkahely olyan hatékony műszaki megoldások, amelyek az anyagmozgató gépek magasabb kezelői komfortjáról és így a koncentrált munkavégzésről gondoskodnak.
Biztonságos együttműködés a környezettel – fény- és figyelmeztetőrendszerek
Gyalogosfigyelmeztető pánt
A gyalogosfigyelmeztető pánttal a Linde Material Handling kibővíti innovatív Safety Guard System rendszerét, amely a gyalogosokat figyelmezteti idejekorán a veszélyekre. Az intelligens figyelmeztető pánt fényjelzésekkel, rezgésekkel és hangokkal figyelmezteti viselőjét a veszélyekre, így maximális biztonságot nyújt a raktárban – úgy a belterekben, mint a külterekben.
Linde Safety Guard
Ahol anyagmozgató gépek dolgoznak, ott emberek és gépek bonyolult összjátéka alakul ki. A Linde Safety Guard egy innovatív segédrendszer, amely a jármű közvetlen környezetében fokozza a járműkezelők és a gyalogosok biztonságát.
További információkLinde BlueSpot™
A Linde BlueSpot™ útvonalfigyelő figyelmeztetőberendezés az útvonalra kék fényt vetítve növeli a raktárban a biztonságot: a LED-spotlámpa zaj nélkül teszi láthatóvá a targoncát.
További információkVertiLight és LED Stripes
A raktáron belüli biztonságnak és az anyagmozgató gépekkel végzett munka hatékonyságának a megfelelő időben felgyulladó figyelmeztető fény fontos előfeltétele. A Linde VertiLight és a Linde LED Stripes megoldással a Linde két innovatív világítási koncepciót kínál.
További információkLinde TruckSpot
A szűk állványfolyosók, a nehezen belátható kereszteződések és az átláthatatlan területek gyakran megnehezítik a gyalogosok számára, hogy egy hátramenetben haladó targoncát időben észrevegyenek. A Linde TruckSpot egy optikai figyelmeztető megoldás, amely fényjellel hívja fel a figyelmet a közeledő járműre.
További információkBiztonságos targonca- és rakománykezelés – vezetéstámogató rendszerek
Load Management Advanced
A Linde Load Management Advanced egyszerűbbé és biztonságosabbá teszi az elektromos raklapemelővel végzett rakománykezelést. Az eszköz egy nagy színes képernyőn egyértelmű vizuális, illetve akusztikus figyelmeztető jelzéseket ad a kezelő számára. Ha a rakomány tényleges tömege meghaladja a jármű maximális teherbírását, a rendszer automatikusan blokkolja az emelőfunkciót.
A Load Management Advanced megoldással kapcsolatos további információkért kattintson ide.
Load Management Advanced
A Linde Load Management Advanced egyszerűbbé és biztonságosabbá teszi az elektromos raklapemelővel végzett rakománykezelést. Az eszköz egy nagy színes képernyőn egyértelmű vizuális, illetve akusztikus figyelmeztető jelzéseket ad a kezelő számára. Ha a rakomány tényleges tömege meghaladja a jármű maximális teherbírását, a rendszer automatikusan blokkolja az emelőfunkciót.
-
A Linde Safety Pilot
-
Dynamic Mast Control
-
Aktív stabilitásvezérlés (Active Stability Control)
-
Menetbiztonsági asszisztens
A Linde Safety Pilot
A Linde Safety Pilot rendszerével az ellensúlyos targoncák borulásos baleseteinek száma csökkenthető. A járművezető kis méretű képernyőn követheti folyamatosan figyelemmel a fontos paramétereket, például a rakomány tömegét és a rakomány tömegközéppontjának távolságát. Ha a menetállapot kritikus értékhez közelít, ez a kijelzőn figyelmeztetőszínekkel is megjelenik, és figyelmeztető hangjelzés is megszólal.
További információkDynamic Mast Control
A Linde tolóoszlopos targoncáinak Dynamic Mast Control vezetéstámogató rendszere az alacsonyabb teherkilengések révén – különösen a nagy emelési magasságokban – még nagyobb biztonságot és hatékonyságot nyújt a raktárakban.
További információkAktív stabilitásvezérlés (Active Stability Control)
A szűkfolyosós berendezések nagy magasságban is elvégzik a munkát, és ott is, ahol szűk a hely, és a polctól mért távolság pontosan ki van számítva. Ilyenkor a raktár padlójának minden kis egyenetlensége problémát okozhat. A Linde a K típusú targoncákhoz innovatív megoldásként az Active Stability Control nevű támogatórendszert kínálja.
További információkMenetbiztonsági asszisztens
A Linde menetbiztonsági asszisztense (ASA) azáltal segít csökkenteni a raktárkörnyezetben bekövetkező károkat, hogy a targonca a mozgását a raktárkörnyezethez igazítja. Az ASA a padlóban elhelyezett RFID-címkék, vagy a polcállványokra erősített vonalkódok alapján tájékozódik.
További információkÚton a nagyobb raktári biztonság felé
A „Vision Zero” filozófia, mint a Linde ajánlatainak egyik kötelező eleme, leginkább az intralogisztikában bizonyított. Az erre alapuló megoldások úgy lettek megtervezve, hogy azok az üzemen belüli biztonság minden elvárását teljesítsék. A tanácsadási és szervizajánlatok lehetőséget teremtenek rá, hogy az emberek a lehető legbiztonságosabban alakítsák ki munkakörnyezetüket. Az innovatív, egyszersmind digitális megoldások támogatják a felhasználót folyamatainak állandó javításában.
Úton a biztonságos intralogisztika felé
A „Vision Zero” filozófia, mint a Linde ajánlatainak egyik kötelező eleme, leginkább az intralogisztikában bizonyított. Az erre alapuló megoldások úgy lettek megtervezve, hogy azok az üzemen belüli biztonság minden elvárását teljesítsék. A tanácsadási és szervizajánlatok lehetőséget teremtenek rá, hogy az emberek a lehető legbiztonságosabban alakítsák ki munkakörnyezetüket. Az innovatív, egyszersmind digitális megoldások támogatják a felhasználót folyamatainak állandó javításában.